lift_mechanic
علل از کار افتادن آسانسور
نوامبر 14, 2018
ضرورت روغن کاری منظم آسانسور
نوامبر 20, 2018
MRL-Elevator

آسانسور بدون موتور خانه به آسانسوری گفته می شود که در آن ها سیستم آسانسور فاقد موتور خانه می باشند و از این رو کلیه تجهیزات بالا و یا پایین کابین نصب می شوند و با خود کابین بالا و پایین می روند . در آسانسور های بدون موتور خانه  موتوری کوچک و قدرتمند به کار برده می شود که این موتور ها در بالاترین نقطه ی چاه بر روی ریل های آسانسور مستقر می شوند و حداقل فضای ممکن را اشغال می کنند .  این نوع از آسانسور ها که بعد از آسانسور های هیدرولیک و کششی تولید و وارد بازار شدند بسیار مورد توجه قرار گرفته و طرفدارن زیادی پیدا کردند .

در نوشته های پیشین به موضوعاتی همچون عمر مفید سیم بکسل آسانسور ، کاربرد بالابر هیدرولیکی ، اجزای اصلی تشکیل دهنده ی آسانسور ، آشنایی با انواع آسانسور و علل از کار افتادن آسانسور اشاره شد.در این نوشته به بررسی  آسانسور بدون موتور خانه یا MRL خواهیم پرداخت.

نحوه ی نصب آسانسور های بدون موتور خانه

در آسانسور های بدون موتور خانه موتور به بالاترین نقطه متصل می شود و تابلوی کنترل آسانسور نیز در کنار بالاترین درب طبقه نصب می شود و سایر اجزا همانند آسانسور های دیگر نصب می شوند . در این آسانسور ها فضایی که موتور نصب می شود فضای خالی می باشد که به سبب وجود وزنه تعادل ایجاد می شود و بنابرین به دلیل وجود موتور خانه فضای اضافه ای از عرض چاه اشغال نمی شود .

آسانسور های بدون موتور خانه دارای مزایا ومعایبی می باشند که در زیر به آن ها اشاره می کنیم .

مزایای آسانسور های بدون موتور خانه

1 – آسانسور های بدون موتور خانه ایمنی بسیار بالایی دارند .

2 –آسانسور  mrl سرعت قابل توجهی دارند که  تا 2 متر بر ثانیه می باشد .

3 – این آسانسور ها قابلیت حمل مسافر تا ظرفیت بسیار بالا در حدود 5000 کیلو گرم را دارند .

4 – آسانسور های بدون موتور خانه مصرف برق بسیار پایینی دارند که می توان گفت تا حدود 70 درصد می رسد .

5 – حرکت آسانسور های بدون موتور خانه بسیار نرم و روان می باشد .

6 – در آسانسور  mrl مقدار صدا و نویز آسانسور بسیار کم می باشد .

8 – بازده  سیستم محرکه آسانسور های  mrl  بسیار بالا و تا حدود 96 درصد می باشد .

9 – آسانسور های بدون موتور خانه مصرف انرژی بسیار پایینی دارند که این مقدار در مقایسه با سایر آسانسور ها حدود 40 تا 60 درصد می رسد .

10 – آسانسور بدون موتور خانه داری وزن بسیار کم و حجم کوچکی می باشند که این خصوصیت علاوه بر این که گشتاور بالایی را اعمال می کنند باعث می شوند که نیروی ایستایی کمتری نیز به ساختمان اعمال گردد .

11 –  همانطور که از نام این آسانسور ها مشخص است نیازی به موتور خانه ندارند و در نتیجه فضای کمی را اشغال می کنند .

12 – از مزایای دیگر حذف سیستم ترمز لنتی در آن ها می باشد که باعث بهبود حفظ محیط زیست می شوند و در نتیجه با محیط زیست سازگار می باشند  .

13 – نبود لنت ترمز در آسانسور بدون موتور خانه باعث می شود که هزینه مربوط به تعویض پی در پی لنت ترمز در آن ها وجود نداشته باشد .

 معایب آسانسور بدون موتور خانه

1 – با این که آسانسور بدون موتور خانه با هزینه ی بسیار پایینی تولید می شوند ولی قطعات یدکی این آسانسور ها به دلیل کم یاب بودن گران می باشند و علاوه بر این چون سرویس و نگهداری این نوع از آسانسور ها کاری تخصصی می باشد از این رو هزینه سرویس و نگهداری آن ها نیز بالا می باشد و همین دو امر باعث می شود که هزینه  اولیه پایین آن جبران شود .

2 – هزینه ی نصب آسانسور های بدون موتور خانه نیز پایین می باشد ولی هزینه سرویس و نگهداری آن ها بسیار بالا می باشد .

3 – نصب آسانسور ها در جاهایی که زلزله خیز می باشند و احتمال بروز حوادث غیر مترقبه زیاد می باشد باعث افزایش مسئولیت شرکت آسانسوری و مهندس معمار و مالک می باشد .

4- از دیگر معایب موجود در آسانسور های بدون موتور خانه این است که  دما و رطوبت در داخل چاهک باعث ایجاد تاثیراتی بر روی قطعات یدکی در آسانسور های بدون موتور خانه می باشد .

5 –  در آسانسور بدون موتور خانه به علت این که موتور در چاهک و بالای چاه و یا روی کابین نصب می شود با بروز حوادث ناگوار همچون گیر کردن کابین و یا از حرکت ایستادن آسانسور در هنگام ساخت یا سرویس  دسترسی و تعمیر موتور بسیار سخت می شود .

 

برای دریافت اطلاعات در زمینه آسانسور در تبریز با ما تماس بگیرید.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *