تکنولوژی های جدید صنعت آسانسور
جولای 1, 2018
اجزای اصلی تشکیل دهنده ی آسانسور
اکتبر 27, 2018

همه ی ما از آسانسور برای یک بار هم که شده استفاده کرده ایم و با کارایی آن کم و بیش آشنایی داریم . آسانسور ها  از پر کاربرد ترین ابزار های امروزی می باشد که کار بشر را بسیار راحت و آسان کرده است . در زمان های قدیم انسان ها قادر به ساخت آپارتمان های بزرگ بودند ولی آنچه که مانع از این کار می شد وجود پله های بسیار زیاد بود که بالا رفتن از آن ها بسیار سخت بود علاوه بر این ها حمل و نقل و بالا بردن اجسام سنگین از جمله مشکلات دیگری بود که انسان ها را با مشکل روبه رو می کرد تا این که یک مکانیک آمریکایی به نام اوتیس بالابری را طراحی نمود که از آن برای بالا و پایین رفتن استفاد می شد و از این رو اولین قدم برای تولید آسانسور برداشته شد .

آسانسور چیست ؟ آسانسور یا بالابر یا آسان بر به اتاقک متحرکی گفته می شود که از آن برای بالا بردن انسان یا اشیا و بار از طبقه ای به طبقه ی دیگر استفاده می شود . به عبارت ساده تر آسانسور ها از جمله تجهیزات پر کاربردی می باشند که جابه جایی افردا و کالا بین طبقات را آسانتر می نماید .

انواع آسانسور

تمامی آسانسور ها دارای خصوصیات مشابهی نظیر داشتن کابین و حرکت عمودی و توقف در سطوح تعیین شده معین می باشند اما از لحاظ نحوی اعمال نیروی محرکه به کابین متفاوت می باشند و کاربرد های متفاوتی دارند . در زیر به انواع آسانسور ها اشاره می کنیم :

1 – آسانسور های هیدرولیک :

آسانسور های هیدرولیکی از جمله آسانسور هایی می باشند که در آن ها از کابل های فولادی استفاده نشده و از جک های هیدرولیکی و موتور برقی و پمپ تنظیم فشار روغن در ساخت آن ها استفاده می شود . تعمیر آسان و استهلاک پایین و نرمی حرکت اولیه از مزایای این نوع از آسانسور ها می باشد .

2- آسانسور های کششی :

آسانسور های کششی که از یک موتور الکتریکی بهره می گیرند و از طریق کابل های فولادی که به آن ها وصل می شوند بالا و پایین کشیده می شوند .

3 – آسانسور های وینچی :

آسانسور های وینچی نوعی از آسانسور ها می باشند که به وسیله ی زنجیر یا طناب فولادی آویزان می باشند و نیروی رانشی به روشی غیر از اصطحکاک به آن وارد می شود . در آسانسور های وینچی قاب وزنه وجود ندارد.

4 – آسانسور های مغناطیسی :

آسانسور های مغناطیسی که از سامانه مغناطیسی در آن ها استفاده می شود از جمله ی آسانسور هایی هستند که ایمنی و سرعت بسیار بالایی دارند ولی به علت هزینه بالای تولید ، زیاد به بازار معرفی نشده اند .

5 – آسانسور های کارگاهی :

این نوع از آسانسور ها که بالابر نیز نامیده می شود در برج سازی ها و سازه های بلند مرتبه برای حمل بار و اشیاء سنگین به کار برده می شوند و قابلیت بالا رفتن تا ارتفاع 500 متر را دارند .

آسانسور ها بر اساس نوع کاربرد :

آسانسور ها همانطور که گفتیم کاربرد های متفاوتی دارند و هر نوع از آسانسور برای کار به خصوصی مورد استفاده قرار می گیرند که در زیر به آن ها اشاره می کنیم :

1 – آسانسور های نفر بری : این نوع از آسانسور ها وظیفه حمل افراد در بین طبقات را بر عهده دارند .

2 – آسانسور های بار بری : از این آسانسور ها برای حمل بار استفاده می شود و برای جابه جایی افراد به کار برد نمی شود . این آسانسور ها موتور های قویتری دارند و بسیار بزرگ می باشند و قابلیت حمل بارهای سنگین را دارند .

3 – آسانسور های حمل خودرو : از این نوع از آسانسور ها در مراکز تولید و تعمیر گاه ها برای حمل خودرو استفاده می شود و در آن ها معمولا سامانه هیدرولیکی به کار برده می شود .

4 – آسانسور های درون هواپیما : این نوع از آسانسور ها در هوا پیما ها برای کمک به حمل و نقل چرخ دستی ها برای حمل مواد غذایی و نوشیدنی ها به کار برد می شوند .

5 – آسانسور های مخصوص داخل منزل : این نوع از آسانسور ها پیچیدگی کمتری دارند و در گروه آسانسور های نفر بر قرار دارند و نسبتا کوچک بوده و نفرات کمتری را حمل می کنند .

6 – آسانسور های غذا بر : این نوع از آسانسور ها برای حمل و نقل بار های کوچک به کاربرده می شوند و در گروه آسانسور های بار بر قرار دارند و بیشتر در هتل ها و رستوران ها به کار برده می شوند .

 

برای دریافت اطلاعات در زمینه آسانسور در تبریز با ما تماس بگیرید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *