اجزای اصلی تشکیل دهنده ی آسانسور

آشنایی با انواع آسانسور
اکتبر 27, 2018
بالابر هیدرولیکی
کاربرد بالابر هیدرولیکی
نوامبر 4, 2018

همه ی آسانسور ها بر حسب نوع کاربرد دارای اجزا و قطعات متفاوتی می باشند ، با این وجود  برخی از قطعات در همه ی آن ها مشترک می باشند و در واقع اجزای اصلی تشکیل دهنده ی آسانسور ها می باشند .

قطعات تشکیل دهنده ی آسانسور

آسانسور ها از قطعات مکانیکی و الکترو مکانیکی و قطعات الکترونیکی تشکیل می شوند .

قطعات مکانیکی : قطعات مکانیکی آسانسور ها شامل ریل و کابین و وزنه تعادل و سیم بکسل و گاورنر و پاراشوت و درب طبقات می باشد .

قطعات الکترو مکانیکی : قطعات الکترو مکانیکی موتور و درب کابین را شامل می شوند که موتور ها از دو نوع گیربکسی تک دور و دو دور و گیرلس می باشند و مارک های مختلفی در بازار دارند . درب کابین در آسانسور ها نیز به دو نوع کشویی سماتیک و اتوبوسی وجود دارد .

قطعات الکترونیکی : قطعات الکترونیکی شامل تابلو فرمان و شاسی احضار و جعبه روزیون و فوتو مگنت و مگنت درباز کن و لمینت شالتر می باشد .

اجزای اصلی تشکیل دهنده ی آسانسور :

1 – سیستم محرکه  : عامل اصلی حرکت در آسانسور ها سیستم های محرکه می باشند .

2 – کابین  : به قسمتی از آسانسور که مسافران و بار ها سوار آن می شوند و دارای دربی ایمن می باشد و برای افراد داخل کابین امکان کنترل از داخل وجود دارد .

داخل کابین نیز تزییناتی به کار برده می شود که می تواند  شامل روکش های از جنس استیل یا روکش های کوره ای یا فورمیکا و یا آیینه و شیشه و … باشد .

3 – تابلو فرمان : از اجزای مهم در آسانسور ها می باشد که در موتور خانه قرار می گیرد و وظیفه ی کنترل کردن کامل آسانسور را بر عهده دارد و نقش بسیار مهمی در برقراری ارتباط بین اجزای تشکیل دهنده ی یک آسانسور بر عهده دارد .

تابلو فرمان ها خود از دو دسته تشکیل می شوند که هر کدام کاربرد های متفاوتی دارند .

  • میکروپروسسور : این دسته از تابلو فرمان ها در آسانسور های دو سرعته به کار برده می شوند .
  • میکروپروسسور به همراه درایو کنترل vvvf : این دسته از تابلو فرمان ها نیز در آسانسور های یک سرعته به کار برده می شوند . استفاده از درایو در این نوع از تابلو فرمان ها باعث نرمی حرکت آسانسور ها می شود و علاوه بر این تا 50 درصد از مصرف  انرژی کاهش می دهد و استهلاک موتور گیربکس را نیز کاهش می دهد و همچنین از شوک ناشی از استارت و استاپ آسانسور جلو گیری می کند .

4 – ریل های راهنما : از اجزای مهم دیگر در آسانسور ها ریل های راهنما می باشد که وظیفه ی هدایت کابین و وزنه تعادل را در آسانسور بر عهده دارند  و وسیله ای از جنس سخت هستند . اتصالات و متعلقات این ریل ها باید به گونه ای باشد که قادر باشند نیروهای ناشی از عملکرد ترمز ایمنی و انحنا و پیچش های ناشی از بار نامتعادل داخل کابین را تحمل نمایند .

5 – سیم بکسل : سیم بکسل ها از تارهای نازک فولادی که  به صورت مجموعه ای  از چندین رشته کلاف تافته شده می باشند درست می شوند  و وظیفه ی آن ها در آسانسور انتقال نیروی موتور گیربکس به کابین جهت جابه جا شدن آن بین طبقات می باشد .

6 – تراول کابل : تراول کابل ها از جمله ی اجزای اصلی در آسانسور ها می باشند که وظیفه ی انتقال دستور عملکرد آسانسور در بین اجزای تشکیل دهنده ی آن را بر عهده دارند .

7 – درب طبقات : از اجزای مهم دیگر در آسانسور ها درب طبقات می باشد که بر حسب نوع آسانسور و موقعیت و فضای چاه آسانسور می تواند متفاوت باشد و شامل انواع نیمه اتوماتیک و یا فول اتوماتیک می باشد . علاوه بر این اندازه درب نیز برحسب فضای موجود و نوع کاربرد متغییر می باشد .

8 – درب کابین : درب های کابین معمولا به صورت اتوماتیک می باشند و با توجه به نوع کاربری تعیین می شوند .

9 – شاسی های احضار : شاسی ها در داخل کابین و در طبقات در کنار درب هر طبقه قرار می گیرند و وظیفه ی فرماندهی آسانسور جهت حرکت کابین را بر عهده دارند .

 

برای دریافت اطلاعات در زمینه آسانسور در تبریز با ما تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *