تفاوت آسانسورهای کششی و هیدرولیکی

ضرورت روغن کاری منظم آسانسور
نوامبر 20, 2018
کابین آسانسور
عوامل موثر در لرزش کابین آسانسور
نوامبر 28, 2018
vacuum-elevator01

آسانسور های قابل استفاده در ساختمان ها سه نوع متفاوت دارند که با هم تفاوت هایی دارند .

1 – آسانسور کششی

2 – آسانسور هیدرولیک

3 – آسانسور بدون موتور خانه

در این بحث می خواهیم تفاوت بین آسانسور کششی و هیدرولیکی را بیان کنیم . این دو نوع آسانسور به علت ساختار متفاوتشان تفاوت های آشکاری با هم دارند و کاربردشان با توجه به شرایط ساختمان متفاوت می باشد و با توجه شرایط ساختمان می توان تصمیم به استفاده از هر کدام از آن ها گرفت .

آسانسور های کششی و هیدرولیک با اینکه هر دو نوع ایمن می باشند ولی از لحاظ  ایمنی مانند گیر کردن مسافران در هنگام قطع برق در آسانسور و خراب شدن آسانسور و تعمیر با هم تفاوت هایی دارند .

هردو نوع آسانسور می تواند شامل محدودیت هایی در نصب باشد که در هر کدام متفاوت می باشد این محدودیت ها شامل ارتفاع ساختمان و مساحت اتاق آسانسور و ظرفیت حمل بار و تامین قطعات یدکی و تخصص لازم در نگهداری می باشد .

هزینه خرید از مواردی می باشد که در آسانسور های کششی و هیدرولیکی با هم متفاوت می باشد ولی در کل هزینه خرید اولیه به کیفیت قطعات و مشخصات ساختمان بستگی دارد .

هزینه تعمیرات و تامین قطعات در هنگام خرابی و سرویس نگهداری از قبیل روغن کاری و سرویس ماهیانه  در آسانسور ها با هم متفاوت می باشد .

آسانسور های کششی و هیدرولیک در میزان مصرف برق با هم یکسان نبوده و نسبت به هم تفاوت دارند .

این دو نوع آسانسور همچنین در نرمی حرکت و سرعت باز شدن درب ها و توقف دقیق و رفاه حال مسافران نیز با هم متفاوت می باشند .

خصوصیات آسانسور های کششی

1 – در آسانسور کششی زمانی که برق قطع می شود و یا آسانسور از کار می افتد خارج کردن مسافران از کابین کار ساده ای نمی باشد و باید این کار توسط افراد متخصص که در مورد آسانسور دانش و مهارت دارند انجام پذیرد .

2 – محدودیت آسانسور کششی در نصب و راه اندازی آسانسور نسبتا کمتر می باشد و قادر به حمل ظرفیت بالا تا ارتفاع بسیار زیادی می باشند .

3 – آسانسور های کششی هزینه های بسیار بالایی نسبت به سایر آسانسور ها دارند زیرا که در تولید این نوع از آسانسور ها به بیش از 60 قطعه مختلف نیاز می باشد که در کنار یکدیگر قرار داده می شوند و برای این که کارایی و کیفیفیت مطلوب به دست آید باید قطعاتی به کار گرفته شوند که دارای استاندارد بالایی می باشند . تابلو کنترل که مجهز به درایو و بلک اوت که سیستم برق اضطراری برای مواقع قطع برق می باشد این هزینه ها را بالاتر می برد .

3 –  تعمیرات و نگهداری آسانسور های کششی لزوما توسط شرکت های سازنده انجام نمی شود و شرکت های مجاز دیگر نیز می توانند نگهداری و تعمیر آن ها را بر عهده بگیرند .

4- کمترین هزینه مصرف برق خصوصا زمانی که به سیستم درایو مجهز باشند مربوط به آسانسور های کششی می باشد .

5 – آسانسور های کششی نرمی و روانی حرکت دارند به خصوص زمانی که به سیستم درایو مجهز می باشد ولی این نرمی به نسبت آسانسور های هیدرولیک کمتر می باشد .

 

خصوصیات آسانسور های هیدرولیکی

1 –  در آسانسور هیدرولیک زمانی که برق قطع شود و آسانسور از کار بیافتد هر شخصی می تواند با باز کردن شیر هیدرولیک کابین را به طبقه پایین هدایت کند و مسافران را خارج نماید و برای این کار نیاز به نیروی متخصص نمی باشد .

2 – در آسانسور هیدرولیک ارتفاع جک محدود می باشد و این نوع آسانسور ها بیشتر در ساختمان های کمتر از چهار طبقه یا نهایتا پنج طبقه به کار گرفته می شوند .

3 – آسانسور های هیدرولیک به دلیل این که برای ساختمان هایی نهایتا 5 طبقه به کار برده می شوند هزینه پایینتری نسبت به آسانسور های کششی دارند اما اگر در تولید و نصب آن از قطعات مرغوب استفاده شود قیمت تمام شده آن به مقدار کمتری با آسانسور های کششی فاصله خواهد داشت .

3 – در آسانسور های هیدرولیک تعمیر و نگهداری نسبت به آسانسور های دیگر ساده تر می باشد زیرا که لوازم یدکی به کار گرفته شده در این آسانسور ها با بسیاری از سیستم های هیدرولیک صنعتی مشترک می باشد و از این رو  صنعتگران آشنا به سیستم هیدرولیک نیز می تواندد این نوع از آسانسور ها را تعمیر نمایند .

4 – آسانسور های هیدرولیک مصرف برق بیشتری نسبت به سایر آسانسور ها دارند و راندمان آن ها از بقیه آسانسور ها کمتر می باشد .

5 – از جمله آسانسور های نرم و روان که مسافران بیشتر در آن احساس راحتی می کنند آسانسور های هیدرولیک می باشند.

 

 

بیشتر بخوانید: کاربرد بالابر هیدرولیکی، آسانسور بدون موتورخانه یا MRL ، عمر مفید سیم بکسل آسانسور ، علل از کار افتادن آسانسور، ضرورت روغن کاری منظم آسانسور

برای دریافت اطلاعات در مورد آسانسور در تبریز با ما تماس بگیرید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *