Heavy duty escalators
پله های برقی  Heavy duty  
دسامبر 4, 2018
lift_mechanic
آسانسور در تبریز
سپتامبر 10, 2019
حداکثر سرعت آسانسورها

آسانسور وسیله ی بالا بر می باشد که در ساختمان ها و مناطق تجاری و تقریبا در تمامی سازه های بلند مرتبه به کار می رود و از ضروریات یک ساختمان به شمار می رود . آسانسور ها انواع مختلفی دارند برای سازه های مختلف از انواع متفاوت آن ها  ، طبق  خواسته ی مشتریان و نیاز های مصرف کنندگان به کار برده می شود که این نیاز ها در برگیرنده ی ظرفیت و سرعت آسانسور می باشد  .

سرعت آسانسور

سرعت آسانسور ها به نابه انواع آن ها متفاوت می باشد . برخی از آسانسور ها سرعت کندی دارند و به آرامی جابه جا می شوند و در برخی این سرعت معمولی می باشد . ولی انواع دیگری هم هستند که بسیار پر سرعت می باشند و در هر جایی نصب نمی شوند و بیشتر برای برج های آسمان خراش به کار برده می شوند  . نصب و راه اندازی آسانسور هایی که سرعتشان از 1.6 متر بر ثانیه بالاتر بود تا چندی بیش در ایران توسط شرکت های خارجی طراحی و اجرا می شد ولی هم اکنون آسانسور هایی که سرعت 2 ، 2.5و یا حتی 3 متر بر ثانیه دارند نیز توسط شرکت های ایرانی نصب و راه اندازی می شود و نیازی به استفاده و کمک گرفتن  از شرکت های خارجی نیست .

عوامل موثر در سرعت آسانسور ها

آنچه که در سرعت آسانسور ها نقش دارد موتور گیرلس ، سیستم کنترل فرمان ، ریل های راهنما و کفش های راهنما ، پاراشوت و گاورنر می باشند که در کنار سایر قطعات قرار می گیرند و نقش مهمی را در سرعت آسانسور ها ایفا می کنند  . موتور های گیرلس ساخت آلمان و موتور های ساخت آلمان در ایجاد سرعت بالا تاثیر گذار بوده و کفشک های راهنمای رولی درهدایت کابین آسانسور در سرعت های بالا بسیار موثر می باشند .

از جمله عوامل تاثیر گذار دیگر در ایجاد سرعت در آسانسور ها طراحی و ابداع سیستم کنترلی می باشد که سرعت را مدیریت و کنترل می نماید . آسانسور ها بعد از حرکت سرعتشان به تدریج افزایش می یابد و دلیل افزایش تدریجی سرعت  وارد نکردن شوک به مسافران می باشد .

پر سرعت ترین آسانسور دنیا

اهمیت سرعت آسانسور ها به دلیل استفاده ی زیاد از آن ها در برج های بسیار بزرگ بیشتر می باشد و این سرعت ها می تواند بسیار متفاوت باشد . تا چندی پیش پر سرعت ترین آسانسور سرعتی در حدود 61 کیلومتر در ساعت بود که در تایپه استفاده می شد و اما بعد از آن هیتاچی این سرعت را پشت سر گذاشت و آن را به 72.5 کیلومتر در ساعت رساند و این به این معنی می باشد  که در مدت 43 ثانیه از طبقه ی هم کف به طبقه ی 95 منتقل شوید . بنابرین امروزه پرسرعت ترین آسانسور آسانسور هیتاچی می باشد . سرعت این آسانسور به قدری زیاد می باشد که امکان دارد در هنگام استفاده از آن خون دماغ شد . برای این که در سرعت های بالا مشکلی برای آسانسور پیش نیاد هیتاچی در آن از سازه ی مقاوم در برابر گرما و موتور های ویژه جدید استفاده نمود .هیتاچی برای رسیدن به این سرعت های بالا از موتور های مغناطیسی همزمان و طناب های فوق مستحکم و یک واحد کنترل محدود برای نیاز های موجود در سرعت های بالا بهره گرفته است . از موارد مهم در آسانسور های پر سرعت توقف آن ها می باشد که برای این امر نیز هیتاچی از ترمز های مقاوم در برابر حرارت استفاده کرده که می توانند در برابر دمای بالای حاصل از توقف های اضطراری مقاومت نشان دهند . این آسانسور های پر سرعت نشان می دهند که چقدر سرعت آسانسور ها می تواند بالا باشد و بستگی به استفاده از موتور ها و قطعات مناسب می باشد . از نکات قابل توجهی که در فناوری این گونه آسانسور های پرسرعت وجود دارد استفاده از فناوری تنظیم فشار هوای کابین می باشد که از گرفتن گوش حاظرین جلوگیری می کند .

در ایران در گذشته به دلیل این که اطلاعات از طریق سنسور آهنربا در داخل چاه دریافت می شد بنابرین دست یابی به سرعت های بسیار بالا امکان پذیر نبود و نهایتا سرعت تا 1.6 متر بر ثانیه بود ، اما امروزه اطلاعات از طریق سیستم  leam کردن چاه و از طریق ارسال بالسهای  encoder انجام می شود و با این روش می توان مرز سرعت را با ایمنی کامل شکست .

بنابرین برای این که یک آسانسور ساخته شود ابتدا باید برنامه ریزی و سازماندهی مراحل طراحی و آنالیز صورت بگیرد تا هم آسانسور طبق خواسته و با سرعتی که لازم داریم طراحی شود و هم نصابان از نظر زمانی و اجرایی دچار مشکل نشوند .

 

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع آسانسور ، اجزای اصلی تشکیل دهنده آسانسور ، عمر مفید سیم بکسل آسانسور ، علل از کار افتادن آسانسور ، آسانسور بدون موتورخانه یا MRL

 

برای دریافت اطلاعات در مورد حداکثر سرعت آسانسور و آسانسور در تبریز با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *