بالابر هیدرولیکی
کاربرد بالابر هیدرولیکی
نوامبر 4, 2018
lift_mechanic
علل از کار افتادن آسانسور
نوامبر 14, 2018
عمر مفید سیم بکسل آسانسور

سیم بکسل چیست و چه کاربردی دارد ؟

سیم بکسل در آسانسور به طناب های فولادی گفته می شود که در آن تعدادی سیم فلزی به دور یک هسته مفتولی پیچیده می شوند . هسته ی مرکزی بخش اصلی سیم بکسل ها می باشد که خواص خمشی و میزان نیروی قابل تحمل را تعیین می کند . جنس مغزی سیم بکسل ها می تواند پنبه یا کنف یا فولاد و پروپیلن باشد که با توجه به نوع کار کردشان تغییر می کند . سیم بکسل ها از اجزای اصلی آسانسور های کششی می باشند که از تولید اولیه آن ها بیش از 110 سال گذشته و با این وجود هنوز هم به عنوان بهترین وسیله برای حرکت و جابه جایی آسانسور ها به شمار می رود . کاربرد سیم بکسل فقط در آسانسور ها نمی باشد بلکه از آن در کار خانه ها و کارگاه ها و شرکت های حفاری ، بنادر و صنایع نفت و گاز و کشتی سازی و معادن پتروشیمی و صنایع خودرو و حمل و نقل صنایع ریلی و شرکت های ساختمانی و بسیاری از موارد دیگر و در هر صنعتی که حرف از جا به جایی کالا و لیفتینگ باشد به کار برده می شود .

عمر مفید سیم بکسل های آسانسور

برای این که عمر مفید سیم بکسل آسانسور افزایش پیدا کند باید در زمان حمل و استفاده و نگهداری ابتدا نکات مهم شرایط مربوط به سیم بکسل رعایت گردد همچنین باید در زمان متراژ کردن نیز نکات لازم طبق دستور العمل های کارخانه سازنده رعایت شود و انتخاب و زمان نصب سیم بکسل آسانسور کلیه موارد ایمنی و استاندارد ها رعایت گردد . همچنین باید در مقاطع زمانی مناسب تست سیم بکسل با استفاده از تجهیزات انجام گیرد و اگر تجهیزات در دست نبود بازدید از سیم بکسل توسط کارشناس و یا افراد متخصص و با تجربه کنترل شود . لازم به ذکر است که با رعایت نکات ایمنی و نکات ذکر شده در بالا در نصب و نگهداری سیم بکسل در دوره کارکرد مفید سیم بکسل کمتر دچار آسیب دیدگی می شود و نیازی به تعویض کردن نیست ولی با وجود این برای تائید سلامت سیم بکسل ها بازدید و بازرسی طی دوره ی زمانی مشخص و تست کردن آن ها ضروری می باشد . ضریب ایمنی در سیم بکسل های آسانسور ها به طور معمول با نسبت 1 به یازده می باشد که در بعضی از انواع سیم بکسل ها به 1 به 21 نیز می رسد و معمولا در هر آسانسور حداقل 4 رشته سیم بکسل به کار می رود که حتی اگر بر فرض محال دو یا سه تا از رشته ها پاره شوند آسانسور با باقیمانه سیم بکسل ها جابه جا شده و سالم به مقصد می رسد . تعدادی از شکستگی ها در سیم بکسل ها با چشم قابل رویت نمی باشند و باید با استفاده از دستگاه های ویژه کنترل شود ولی برخی از شکستگی ها با چشم دیده می شوند .

به طور میانگین عمر مفید سیم بکسل های آسانسور 7 الی 8 سال می باشد و بعد از این مدت باید سیم بکسل ها تعویض گردند ولی اگر طی این مدت یا زودتر نیز سیم بکسل ها صیقلی شوند و  پس ازمدتی کشش پیدا کنند و طولشان افزایش پیدا کند باید سیم بکسل را تعویض نمود .

همچنین برای اینکه کار کرد سیم بکسل طی مدت زمان عمر مفید درست باشد و آسیب دیدگی ها و پارگی رخ ندهد باید روغن کاری آن ها به طور منظم انجام شود و در حین انبار کردن سیم بکسل ها ، طناب های فولادی در فضا های خشک و سر پوشیده با جریان هوای مناسب قرار گیرد و همچنین کلاف ها یا قرقره نباید هیچ تماسی با زمین یا دیوار ها داشته باشند و برای اینکه تماس صورت نگیرد از پالت های چوبی مابین آن ها استفاده شود . و علاوه بر این باید در بازه زمانی خاص طناب ها مورد بازدید قرار گرفته و روغن کاری شود . نحوه ی باز کردن سیم بکسل از روی قرقره یا کلاف نیز در افزایش عمر مفید سیم بکسل ها موثر می باشد و باز کردن کلاف ها باید بر روی زمین صاف و هموار انجام شود و کلاف های سنگین نیز باید در روی یک صفحه گردان قرار داده شوند و با گرداندن صفحه طناب با احتیاط کامل باز شود . برای باز کردن از روی قرقره نیز باید از گره خوردگی طناب جلوگیری شود و برای انجام این کار باید قرقره روی یک پایه سوار شود به طوری که میله ای از سوراخ وسط آن عبور نکند تا با چرخش قرقره طناب فولادی در خط مستقیم خود باز گردد .

 

برای دریافت اطلاعات در زمینه آسانسور در تبریز با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *