عوامل موثر در لرزش کابین آسانسور

vacuum-elevator01
تفاوت آسانسورهای کششی و هیدرولیکی
نوامبر 26, 2018
Heavy duty escalators
پله های برقی  Heavy duty  
دسامبر 4, 2018
کابین آسانسور

آسانسور ها وسیله ی حمل افراد می باشند که هر گونه خطا و لرزش در آن ها موجب ترس و نگرانی افراد می باشد . از این رو ایمنی آن ها و بی صدا و بی لرزش بودن آن ها از عوامل پر اهمیت می باشد .

لرزش آسانسور ها

لرزش در آسانسور ها یکی از مشکلاتی می باشد که به صورت اسمبل قطعات صورت می گیرد . بنابرین لرزش به هر حرکت ناخوشایند در سرعت نامی که در کابین آسانسور احساس می شود گفته می شود .

عوامل موثر در لرزش آسانسور

عوامل بسیاری وجود دارد که باعث می شود تا در درون آسانسور لرزش ایجاد شود که در زیر به بخشی از آن ها اشاره می کنیم .

1 –  نصب ریل آسانسور

از جمله عوامل لرزش در کابین آسانسور نحوه ی نصب ریل در آسانسور می باشد . بنابرین نحوه ی نصب ریل ها و شاقول کاری ریل و همچنین سایز ریل آسانسور باعث ایجاد لرزش در آسانسور می شود . برای حل این مشکل می توان از ریل با سایز های بالاتر استفاده کرد زیرا باعث می شود تا مشکلات آتی در لرزش کابین کاهش پیدا کند . نصب ریل در آسانسور ها باید با دقت انجام شود زیرا اگر در نصب آن ها دقت نشود باعث ایجاد فاصله اضافی در بین دو ریل می شود و در نتیجه این فاصله های اضافی ایجاد لقی در کابین می کند . البته باید توجه داشت که کم بودن فاصله هم در بین ریل ها مشکلاتی ایجاد می کنند و باید طبق دستورالعما ذکر شده ریل ها در کنار هم قرار گیرند .

2 – نصب کابین آسانسور و طراحی آن

طراحی و نصب آسانسور ها هم در صورتی که با دقت انجام نشود منجر به ایجاد لرزش در آسانسور ها می شود . بنابرین برای اینکه از بروز این مشکل جلوگیری شود بهتر است که قبل از  طراحی و ساخت آسانسور ها با استفاده از نرم افزار های موجود ، کابین شبیه سازی شود و ابعاد و سایز ورق های فلزی کابین و آنالیز لرزش در سرعت های مختلف مشخص شود .

3 – لقی کابین آسانسور

لق بودن کابین از جمله مواردی است که باعث ایجاد لرزش در آسانسور ها می شود . اگر فاصله کفشک ریل کابین نسبت به ریل ، از فاصله استاندارد بیشتر باشد باعث می شود تا حرکت های ریز افقی کابین به طرفین ایجاد شود و باعث ایجاد لرزش گردد که برای جلوگیری از این امر نیز باید از کابین تست لقی گرفت .

موارد گفته شده عوامل مهم بروز لرزش در کابین می باشند ولی عوامل دیگری نیز وجود دارند که شامل موارد زیر می باشند .

در زمان مونتاژ اتصالات کابین باید درست انجام شود و آچارکشی کامل صورت گیرد در غیر این صورت صدا و لرزش در کابین احساس خواهد شد .

هنگامی که ریل ها نصب و شاقول کاری می گردند باید بندهای اتصال آن ها به خوبی سوهان کاری شوند تا کفشک ها درگیر نشده و ایجاد لرزش نکنند .

در صورتی که لنت کفشک ساییده شود باعث می شود تا بدنه کفشک با ریل آسانسور تماس پیدا کرده و ایجاد لرزش نماید .

تنظیم دقیق درب کابین و لنگه درب ها و همچنین تنظیم لرزه گیر های روی کابین آسانسور  باعث می شود تا لرزش در کابین احساس نشود .

در صورتی که کفشک ریل درب کابین آسانسور با ریل آلومنیومی آسانسور در گیر شود باعث ایجاد لرزش و صدا در آسانسور خواهد شد .

در صورتی که پاراشوت ها ی آسانسور تنظیم نباشد و موجب برخورد و ساییده شدن لبه های آن با ریل شود و یا پاراشوت با ریل در گیر شود باعث ایجاد لرزش در کابین خواهد شد .

جرم گرفتگی ریل ها در اثر گرفتن گرد و غبار و روغن و گریس باعث انباشته شدن مواد در درون لنت کفشک شده و ایجاد لرزش  صدا در کابین می کند .

از دیگر مواردی که باعث ایجاد لرزش در کابین می شود یکسان و میزان نبودن کشش سیم بکسل های متصل به کابین با یکدیگر می باشد .

در صورتی که وزنه های داخل قاب وزنه تعادل به صورت صحیح تنظیم و نصب نشود باعث ایجاد لرزش و صدا در کابین می شود .

البته لرزش کابین آسانسور ها می تواند به صورت عمودی و یا افقی باشد که هر کدام دلایل خود رادارند .

 

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع آسانسور ، اجزای اصلی تشکیل دهنده آسانسور ، عمر مفید سیم بکسل آسانسور ، علل از کار افتادن آسانسور 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد آسانسور در تبریز با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *