کابین آسانسور
عوامل موثر در لرزش کابین آسانسور
نوامبر 28, 2018
حداکثر سرعت آسانسورها
حداکثر سرعت آسانسور
دسامبر 8, 2018
Heavy duty escalators

پله های برقی از جمله ی پر کاربردترین سیستم های برقی می باشند که به طور عمودی افراد را جابه جا می کنند و نقش بسیار زیادی در جابه جایی سریع افراد و جلوگیری از ترافیک انسانی و جابه جایی افراد معلول و ناتوان دارند . از این رو لازم است که برای طراحی و نصب آن ها نکات زیادی رعایت گردد تا موجب ایجاد خطر نشود .

پله های برقی کاربردشان متفاوت می باشد و از لحاظ کاربردی به سه گروه تقسیم می شوند که شامل کاربرد در محیط  های آزاد و محیط های  بسته و محیط های  نیمه بسته می باشند .

منظور از  heavy duty

منظور از   heavy duty  سخت کار می باشد. سخت کار بودن  یعنی اینکه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند . پله هایی که در مکان های عمومی همانند ایستگاه های مترو و فرودگاه ها و ..  به کار برده می شوند و بسیار بیشتر از موارد دیگر استفاده  می شود  به صورت  heavy duty طراحی می شوند . که منظور از آن پله های معمولی تقویت شده می باشد که به منظور کار در شرایط دشوار طراحی می شوند .

این نوع از پله ها به دلیل این که زیاد با مردم سرو کار دارند و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند ، مسئولیت سنگین تری دارند و باید در طراحی آن ها نکات زیادی مورد نقد و بررسی قرار گیرند .

1 –  در پله های برقی  heavy duty باید تمام زوایا به طور دقیق بررسی شده و زاویه شیب پله ها در محل نصب رعایت گردد .

2 – رعایت کردن تناسبات پله از جمله موارد دیگر مورد توجه در پله های برقی می باشد .

3 – وزن پله ها و تمامی محاسبات مربوط به آن ها باید بررسی گردد .

4 – ظرفیت پله و تعداد مسافرانی که در هر بار جابه جایی باید با پله برقی جابه جا شوند در نظر گرفته شود . پله های برقی  heavy duty به دلیل این که زیاد مورد استفاده قرار می گیرند باید ظرفیت مشخصی داشته باشند و مسافران نیز از آن آگاهی داشته باشند و بیشتر از تعداد سوار نشوند .

5 – در نظر گرفتن عرض یا فضای ورودی مسافر . پله های برقی دارای عرض های 400 ، 800 و 14000 می باشند و بسته به محل مورد نظر هر کدام به کار گرفته می شوند ولی بیشترین کاربرد برای عرض 800 می باشد .

6 – وجود نرده در کناره های پله برقی برای جلو گیری از افتادن کودکان و یا کمک برای ایستادن افراد پیر و ناتوان و جلو گیری از خطرات احتمالی ضروری می باشد و باید در طراحی این نوع از پله های برقی مد نظر قرار گیرد .

نکات گفته شده از جمله نکاتی می باشند که در طراحی پله برقی ها باید رعایت گردند و همچنین باید تمامی استاندارد ها در ساخت و نصب و بهره برداری و نگهداری پله برقی انجام شود تا علاوه بر این که از بروز حوادث و خطرات ناشی از ایجاد اشکال و خراب شدگی جلوگیری شود ارتقاء کیفی و سطح ایمنی آن ها نیز بالا رود و در نتیجه موجب امنیت خاطر و آرامش کاربران شود .

پله های برقی که در اماکن نیمه تجاری و غیر تجاری به کار برده  می شوند از جمله ی پله های heavy duty می باشند  که هر کدام طراحی خاص خود را دارند .

در مراکز غیر تجاری همانند ایستگاه های مترو و قطار و پایانه های بزرگ که معمولا در تمامی ساعات شبانه روز دارای ترافیک سنگین می باشند و هجوم افراد را در کل شبانه روز تحمل می کنند ، از پله های برقی  سخت کار Extra Heavy duty Escalator استفاده می شود که از جمله ی سنگین ترین و گرانترین پله های برقی می باشند .

مراکزنیمه تجاری نیز از جمله مکان هایی می باشد که در طول روز با افراد زیادی سرو کار دارند و از پله های برقی نوع Heavy duty Escalators  استفاده می شود و این نوع از پله های برقی معمولا در خارج از ساختمان با پوشش کامل قرار دارند و یا در داخل ساختمان هایی به کار برده می شوند که همواره در مسیر رفت و آمد می باشند مانند پل های عابر پیاده و استگاه های غیر اصلی مترو و …

به طور کلی مشخصات فنی و نوع پله برقی ها بر حسب نوع کاربردشان متفاوت می باشد و انتخاب پله برقی مناسب برای هر کاربرد اهمیت بسیار بالایی دارد و پله ی برقی heavy duty از جمله ی پر کاربردترین آن ها می باشد که طراحی و نصب و نگهداری آن اهمیت زیادی برای جلو گیری از خطرات و در نتیجه ایجاد صدمه به افراد دارد .

 

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع آسانسور ، اجزای اصلی تشکیل دهنده آسانسور ، عمر مفید سیم بکسل آسانسور ، علل از کار افتادن آسانسور ، ضرورت روغن کاری منظم آسانسور ، آسانسور بدون موتورخانه یا MRL

 

برای دریافت اطلاعات در مورد  پله های برقی heavy duty و آسانسور در تبریز با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *