اجزای اصلی تشکیل دهنده ی آسانسور
اکتبر 27, 2018
عمر مفید سیم بکسل آسانسور
عمر مفید سیم بکسل آسانسور
نوامبر 10, 2018
بالابر هیدرولیکی

بالابر هیدرولیکی چیست ؟  بالابر ها به ماشین هایی گفته می شوند که جهت حمل بار یا نفرات در محیط های کارگاهی یا خط های تولید به کار گرفته می شوند . بالابرهای هیدرولیکی از جمله وسیله هایی می باشد که در زمینه صنعتی و تجاری به منظور حمل و انتقال کالا ها و حمل در انبار ها و برداشتن بار از کامیون ها به کاربرده می شود . بالا بر های هیدرولیکی گاها برای حمل بار در سطح زمین به کار برده می شوند و گاهی نیز برای بالا و پایین بردن به کار گرفته می شوند . همچنین برخی از  بالابر ها می توانند در فضای باز و برخی دیگر در فضای بسته به کار گرفته شوند .

نحوه ی کار بالابر ها

بالابر ها طبق اصول و مکانیزم های مختلفی برای بالا بری به کار برده می شوند که با سایر بالا کشنده ها از قبیل جرثقیل و لیفتراک ها تفاوت های عمده ای دارند . نیرو های بالابری توسط انواع مکانیزم ها در دستگاه های مختلف ایجاد می شود که هر کدام با توجه به نوع کاربردشان و نیاز های مشتریان طراحی می گردد . در بالابرها مکانیزم را عواملی همچون ظرفیت و ایمنی و محیط کاری و نوع کاربردشان و همچنین قیمت تمام شده دستگاه تعیین می کند .

بالابر های هیدرولیکی به مکانیزم هایی گفته می شود که در آن نیروی بالابری توسط هیدرولیک و مدار هیدرولیک تامیین می شود .

انواع بالابر های هیدرولیک : بالابر های هیدرولیک در مدل های گوناگونی وجود دارند که شامل آکاردئونی ، بالابر هیدرولیک جک مستقیم ، بوم لیفت های مفصلی و تلسکوپی ، تلسکوپی زنجیری هیدرولیکی ، ترکیب هیدرولیک زنجیر و یا ترکیب هیدرولیک کابل می باشند .

 کاربرد بالا برهای هیدرولیکی

بالابر های هیدرولیکی به دلیل این که طول عمر زیاد و صدای کم دارند و همچنین فضای کم را اشغال می کنند و نیاز به موتور خانه ندارند و از نظر ظاهری زیبا و شیک می باشند امروزه در اکثر فروشگاه ها و کار خانه ها یا حتی منازل به کار برده می شوند .

بالابر های هیدرولیک از لحاظ بسته شدن جک هیدرولیکشان به سه نوع تقسیم می شوند که کاربرد های هر کدام متفاوت می باشد و همچنین هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خود می باشند .

1 – بالابر با جک مستقیم هیدرولیک از زیر : در این نوع از بالابر ها کفی بالا بر ها توسط 4 ریل فیکس می شود و در زیر یک جک نصب می گردد . از معایب آن حفر یک چاله به اندازه طول جک حفر شده می باشد که  جک داخل زمین قرار گیرد . از کفی این بالا برها می توان به عنوان نفر بر یا بار بر و خودرو بر استفاده نمود . از مزایای این نوع بالابر ها می توان به ایمنی بسیار بالای آن اشاره نمود زیرا که در آن ها سیم بکسل و زنجیر چرخ و … استفاده نمی شود .

2 – بالابر جک هیدرولیک مستقیم از بغل : در این نوع از بالابر ها جک در کنار کفی قرار می گیرد و که در این حالت جک یا باید روی زمین قرار گیرد و یا این که یک چاله به اندازه طول جک حفر شود که با توجه به موقعیت کفی شرایط نصب جک بالابر تغییر می کند .

3 – بالابر با جک هیدرولیک غیر مستقیم از بغل :  این نوع از بالا بر ها به دلیل اینکه در آن ها نیاز به حفر چاله نیست و از جک کوچکتر استفاده می شود و همچنین به دلیل جابه جایی تا ارتفاعات بیشتر  کاربرد بیشتری نسبت به دو نوع بالابر قبلی دارند .

در این نوع از بالابر ها جک هیدرولیک کنار کفی بین دو ریل قرار می گیرد و روی آن ها دو غلطک نصب می گردد . سیم بکسل و زنجیر صنعتی روی این غلطک ها قرار می گیرند و یک طرف آن به اسکلت بالا بر و طرف دیگر آن به سکوی بالابر نصب می شود .

بالابر های هیدرولیکی علاوه بر این که برای بلند کرد و بار گذاری بار های سنگین از کامیون ها و یا در کار گاه ها  به کار برده می شوند در کاهش خستگی کار گران و کم کردن نیروی کار نقش مهمی ایفا می کنند . با این بالا برها اجازه بار گیری وسایل بسته بندی شدن به دلیل راحتی بالا و پایین رفتن آن ها داده می شود و همچنین در اسکله ها و بنادر بسیار به کار برده می شوند . بالابر های هیدرولیکی وسیله مناسبی برای انتقال کارگران و تکنسین ها در محل های کار می باشند زیرا که یک سکو یا کابین امن دارند که می توان با آسودگی خاطر کار را انجام داد.

 

برای دریافت اطلاعات در زمینه آسانسور در تبریز با ما تماس بگیرید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *